Wśród parametrów technicznych, którymi różnią się okna, znaleźć można ten mówiący o izolacyjności akustycznej. Aby dobrać odpowiednią wartość do naszego domu, należy ją obliczyć na podstawie kilku czynników.
W poniższym wpisie przedstawimy krótko zasadę, która pozwoli bez najmniejszego problemu określić potrzebną izolacyjność akustyczną okna.
Niezależnie od tego, czy mieszkamy tuż obok ruchliwej ulicy, w głębi osiedla, czy też na odludziu, dobrze wyciszone okna to ważny aspekt każdego domu i mieszkania. Hałas na dłuższą metę może być szkodliwy dla zdrowia – o ile do innych czynników nasz organizm potrafi się z czasem przystosować, to długotrwały, zbyt głośny dźwięk szkodzi naszemu organizmowi. Aby należycie chronić nie tylko bębenki w uszach, ale też zapewnić sobie wypoczynek, warto dobrać okna o odpowiednim współczynniku izolacyjności akustycznej.
Hałas
Na początek o hałasie słów kilka – jego poziom mierzymy w dość powszechnie znanych decybelach. I tak, przykładowo, szept to około 20 dB, szczekanie psa około 80 dB, a pracujący młot pneumatyczny wydaje dźwięk o sile 130 dB, co uznaje się za granicę bólu. Nie bez powodu robotnicy pracujący cały dzień wyposażeni są w specjalne, wyciszające nauszniki – wystawienie na tak wysoki hałas przez cały dzień może skutkować trwałym uszkodzeniem słuchu. Co najważniejsze, poziom hałasu nie sumuje się – dla przykładu dwa szczekające psy nie wygenerują hałasu o poziomie 160 dB, lecz 83 dB. Normy hałasu określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 stycznia 2002 r. w sprawie wartości progowych poziomów hałasu – Dz. U. 2002 nr 8 poz. 81 oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 239, poz.1597). Dla obszaru zabudowanego, w dzień poziom hałasu nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w nocy 50 dB. Dla pomieszczeń mieszkalnych maksymalne wartości to: 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.
Izolacyjność akustyczna okien
Okna dostępne w sprzedaży i ich parametry akustyczne określa się współczynnikiem Rw, który informuje o stopniu tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz budynku. Im wyższa jest wartość współczynnika, tym lepszą ochronę przed hałasem gwarantuje okno. I tak, przykładowo, okna Oknoplast PIXEL charakteryzują się izolacyjnością na poziomie Rw (dB) = 33. Wpływ na to ma kilka elementów – szczelność okien, ich wymiary, izolacyjność akustyczna wkładów szybowych oraz konstrukcja profilu.
Jak dodatkowo zwiększyć dźwiękoszczelność?
Poza oknami o wysokim współczynniku Rw, na izolacyjność akustyczną domu możemy mieć większy wpływ poprzez użycie przy budowie specjalnych materiałów. Obecnie na rynku dostępne są np. panele akustyczne, które pochłaniają dźwięki – zarówno te z zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo, podczas budowy domu możemy wybrać materiały, które zagwarantują nie tylko lepsze wyciszenie, ale również termoizolację – jak maty z wełny mineralnej. Technik izolacji akustycznej w budownictwie jest całkiem sporo – ale to już osobny temat!